Telephone: 08 8355 7000
Telephone International: +61 8 8355 7000
Fax: 08 8355 7070
Monday - Friday: 8am till 4pm
Cudmore Terrace, Henley Beach SA 5022

Surf Lifesaving & Swimming

PROGRAM 

The aim of Henley High School’s Specialist Sport Program is to assist student athletes in their sporting and academic pathway. Students have two 100 minute lessons per week over the whole year. The Specialist Sport Surf Life Saving and Swimming Program focus for each term includes:

Term 1

  • Theory Focus:  Pool conditioning and Coaching Accreditations (Fundamentals and Development). Specialist Coaching (Year 9 and 10 – coach assisting Surf Safety in Primary Schools and Yr 11 – coaching SLC students at Henley High)
  • Practical Focus:  Individual & team race strategy development and Competition preparation: Students compete against other SSP SLS in preparation for state and Australian titles.

Term 2

  • Theory Focus:  Coaching Accreditations (Fundamentals and Development), Selection of various SLS awards, Performance Presentation.
  • Practical Focus: Individual, team event and strategy development, swimming conditioning

Term 3

  • Theory Focus:  Nutrition Guest Speaker, Fitness Analysis – Students analyse their diet, identify fitness components relevant to their position and complete fitness tests and collect data to evaluate.
  • Practical Focus: Kayak paddling, Individual and group fitness, time trials and strength conditioning

Term 4

  • Theory Focus:  Individual, team and strategy development, Competition (Students compete against other SSP SLS in anticipation for state and interstate carnivals, Surf trip to develop surf skills)
  • Practical Focus: Fitness and general conditioning

 

SPECIALIST COACHES AND STAFF

PROGRAM MANAGER: Tim Lepley

Bachelor of Education

National Medalist

SURF COACH: Di Wallace-Ward

Former – National Open Womens Board champion

 Nutri-grain Iron woman

Level 3 Surf Coach

TRAINING VENUES

Henley High School Gym

Henley High School Weights Centre

Henley Surf Life Saving Club

Henley Beach

Seaton Swim Centre

PROGRAM ACHIEVEMENTS

Paxton Barr: Water Polo - Member of the born 1991 or later Australian Squad 2010.

Chloe Barr: Water Polo - -Member of the Born 1994 or later Australian Team- Youth World Championships December 2012 and member of the Born 1993 or later Australian Squad - Junior World Championships Europe 2013, US College 2014

Jake Nicholson - 2011 U19 Winner Coolangatta Gold, Australian representative SLS graduated 2010, Ironman Circuit 

Sean Dedai – Australian Representative Kayaking 2013

Madison Davis - Australian Representative Kayaking 2011

Josephine Bulmer - Australian Representative Kayaking 2012, 2013, 2014

Jayden Ellis - Australian Representative Kayaking 2013 and 2016

Charlie Ellis - Australian Representative Kayaking 2014 and 2015

Jesse Ellis – Australian Representative Kayaking 2016 and 2017

Jessica Allen – Australian Representative 2017

PROGRAM AWARD WINNERS

2012

Top of Subject – Jayden Ellis

Coach’s Award – Ashleigh Mitchell

Most Improved – Callum Gilbert

2013

Top of Subject – Jack Hornibrook

Coach’s Award – Callum Gilbert

Dedication to Success – Kamika Huynh

2014

Top of Subject – Siobhan MacLaren

Coach’s Award – Enayah Kong

Most Improved – Danny Humprhreys

2015

Top of Subject – Tia Harding

Coach’s Award – Jack Sykes

Most Improved – Kyle Thomas

2016

Top of Subject – Danny Humphreys

Coach’s Award – Will Payne

Most Improved – Chelsea Harding